יתרונות שמן זית

לשמן זית יתרונות רבים, הן בריאותיים והן קולינארים,
שמן זית עשיר בויטמין E , הידוע כבעל פעילות אנטיאוקסידנטית גבוהה.
אך סגולותיו הבריאותיות של שמן הזית אינן רק מתבטאות בצורת מאכל או שתיית שמן זית, אלא גם לשימוש חיצוני, קוסמטי וכו'.. 

ניתן ורצוי להשתמש דווקא בשמן זית כשמן העיקרי לבישול ביתי, בזכות טעמו הים תיכוני הנודע – שמוסיף לכל ארוחה. 

עונת חקלאות הזיתים למטרת יצור שמן זית (בניגוד לזיתים למאכל) מתחילה עם הפריחה הראשונית של עץ הזית בחודשים מרץ – אפריל, ואיתה ההכנות במשק הזיתים: מבצעים חריש ראשוני על מנת לעורר את האדמה ולאווררה, מתחילים השקיה במינון גבוה על מנת להבטיח את הישרדותם של כמה שיותר ניצני זיתים לקראת העונה החמה.

אנו נמצאים לכל אורך העונה בקשר עם מועצת הזיתים (האחראים על ביקורת שמן זית בישראל),

על מנת להיערך להגנה על העצים מפני תקיפה של זבוב הזית הידוע לשמצה.

לאחר שישה חודשים של עיבוד וטיפוח, מבשילים הזיתים ואנו מתכוננים למסיק (קטיף הזיתים). בראש ובראשונה ע”י תיאום בית הבד – על מנת לשמור על איכות מרבית אנו מפיקים את השמן זית שלנו תוך 24 שעות מעת קטיפת הפרי. לאחר סיום תהליך המסיק נותנים לעצי הזית “לנוח” במשך תקופה כאשר הגשם שוטף את המטעים.

עץ הזית מתאפיין בסירוגיות (כלומר שנה פוריה ולאחריה חלשה וכן הלאה) ולפיכך פעם בשנתיים ולקראת תקופת ההתחדשות מתבצע גיזום על מנת לאפשר כניסה בריאה יותר של שמש וחמצן לעומק נוף עץ הזית.אחת הדוגמאות הטובות ביותר לדואליות בין טכנולוגיה למסורת במשק המייצר שמן זית מודרני היא צורת ההשקייה:
שיטת המסיק שלנו, כמו בימי קדם, עדיין ידנית – זאת על מנת לשמור על הפרי ועל העץ מפני חבטות וטראומות שעלולות להזיק לתנובה בטווח הרחוק. לאחר המסיק – שמן זית מופק בבית הבד, שם באמצעות צנטריפוגה אופקית מופרד שמן הזית כפי שאנו מכירים אותו, מהגפת (שאריות המוצקים) תוך כדי חשיפה מינימלית לאוויר ומים – על מנת לשמור על איכות מרבית ולמנוע אובדן של מרכיבי הטעם והריח וכמו כן שמירה על המרכיבים הבריאותיים.

בשנים האחרונות פיתוחים והרכבות בתחום הגנטיקה הבוטאנית הגדילו מאוד את מבחר שמני הזית במדפים

, זנים חדשים כגון: מעלות, ברנע, פיקואל… נותנים לקונה הישראלי מבחר רחב ואת החופש לזנוח את הזני הזיתים הותיקים, למרות זאת מאז ומעולם זן הזית הפופולארי ביותר לשמן זית בארץ גם היום הינו ה”כוכב” הים תיכוני – הזן הסורי.

מקורו של הזן הסורי בעיר צור אשר בלבנון והוא מוכר בעיקר בזכות ניחוחו הקלאסי, אהוד בעיקר בקרב אוהבי הטעם החזק בשמן זית,בניגוד לשמנים שמקורם באירופה, העדינים יותר לחיך.

את עיקר מטעינו הקדשנו לעצים מזן זה. אם כי עץ הזית נחשב גידול נח, עמיד ואידיאלי לאקלים הגלילי שלנו , הזן הסורי הינו קשה במיוחד לגידול ודורש טיפול ומעקב קפדני, עקב רגישותו הגבוהה למחלות שונות.

משפחת אהרונובסקי היא משפחת חקלאים עוד מימיה באירופה. 
מאז עליית המשפחה ארצה בשנת 57’ התנסה משה אהרונובסקי – אב המשפחה, בתחומי חקלאות שונים על מנת לגלות את הנישה המתאימה ביותר להתברג בה – המשק ידע תחומי עיסוק רבים: מגידול אבטיחים ועד בקר. אך רק מטעי הזיתים הוכיחו עצמם ראויים וכבר בראשית שנות השמונים התמקדה המשפחה באופן בלעדי בתחום השמן זית. 

במרוצת השנים ניטעו עשרות דונמים של עצי זית בזיעת אפם של חברי המשפחה. אהבת הארץ ועץ הזית, הם שמניעים אותנו להמשיך ולהשקיע את מיטב המאמצים בעיבוד וטיפוח המטעים, תוך כדי שמירה על סטנדרטים בינלאומיים של איכות.

כיום עובר ענף השמן זית שינוי מרענן בהיבט אנינות הטעם, הוא מתקרב ליין בקרב המומחים ובדעת הקהל. על מנת לשמור על מקומנו בין היצרנים המובילים, אנו מנצלים את האמצעים הטכנולוגיים החדישים ביותר שקיימים, למשל, ע"י הקפדה על בדיקות מעבדה תקופתיות קפדניות.

לסיכום: שמן זית, היה ונשאר – השמן האיכותי והמומלץ ביותר בקרב הציבור הישראלי.